Alamut Kalesi

0

İran tarihinde Alamut adı, İsmaili mezhebiyle ve lideri olarak Hassan Sabah ile ilişkilendirilir ve Hassan Sabah’ın Alamut Kalesi’nde 35 yıl yaşadığı ve lider olduğu söylenir. Tarihi belgelere göre Safeviler döneminde bu kale hapishane olarak kullanılmış; Ancak arkeolojik kazılar, buranın sadece bir hapishane olmadığını ve belirli bir sosyal statüye sahip insanların ikametgahı olduğunu göstermektedir.

Alamut Kalesi nerede

20.000 bin metrekare alana sahip olan Alamut Kalesi, İran’ın Kazvin ilinin Alamut ilçesine bağlı Gazer Han köyünün kuzeydoğusunda, deniz seviyesinden 2.163 metre yükseklikte, yüksek bir uçurumun üzerinde yer alıyor ve buraya ulaşmak için bir saatten fazla süren dolambaçlı bir yol var; Ancak bahar aylarında çok güzel bir manzarası var. Ayrıca yaklaşık 45 dakikalık bir dağ tırmanışının ardından bu tarihi yapıyı ziyaret edebilmek için bu geçilmez kayanın basamaklarını tırmanmanız gerekiyor.

Alamut Kalesi’nin Tarihi

Tarihe göre Hassan Sabah, Selçuklu imparatorluğunun sarayından kovulduğunda İsmaili dininin ilkelerini öğrenmek için Mısır’a gitti. İran’a döndükten sonra faaliyetleri için uygun bir yer bulmak için tüm ülkeyi dolaşarak sonunda Alamut bölgesini seçer. Kalenin yapım tarihi hakkında çeşitli rivayetler vardır; Ancak İran’daki İslami dönemin başlangıcına ait olduğu düşünülebilir. Hassan Sabah’ın bu kaleyi ele geçirdiğinde, devrik hükümdarına üç bin dinar altın ödediği söylenir.

Alamut Kalesi’nin Moğollar Tarafından Fethi

1256 yılında Moğol Hülagu han kaleyi ele geçirdi ve ardından kütüphanesini ateşe verdi, kaleyi yıktı ve hapishaneye çevirdi. Daha sonra, bazı İsmaili yandaşları kaleyi geri aldı; Gerçi uzun sürmediler. Safeviler döneminde burada inşaatlar yapılmış ve devlet hapishanesi olmuştur.

Kaçar döneminde Alamut Kalesi yıkılmış ve tuğlaları inşaatlarda kullanılmıştır. hasan sabbah’ın Definesini bulmak için yapılan kazılar kaleyi daha da yok etmiş, sayısız doğal ve doğal olmayan olayın el ele gittiği ve bu kalenin kalıntılarının çok az olduğu söylenebilir. Arkeologların eskiden bunun sadece bir hapishane olduğunu düşünmeleri ilginçtir; Ancak yavaş yavaş, bölgede önde gelen şahsiyetlerin ve üst düzey topluluk yetkililerinin yaşam belirtileri bulundu.

Ek olarak, arkeologlar bölgeden 100.000’den fazla çanak çömlek parçası ortaya çıkardılar.

Alamut Kalesi’nin adı nereden gelmektedir

Alamut Kalesi’nin adı, ilki kartal anlamına gelen “Alooh” , ikincisi ise öğrenme anlamına gelen “Al” ve “Amoot” olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İnanışa göre,  Dailami krallarından biri, bir kartal tarafından dağ hakkında bilgilendirilir ve içine bir kale inşa etmeyi düşünür ve buraya “Kartal Yuvası” adını verir. Ancak bazıları, “Amoot”un “öğrenilmiş” anlamına geldiğine ve sonuç olarak Alamut kelimesinin “öğrenilmiş kartal” olarak yorumlandığına inanmaktadır. İbn Esir, Alamut kelimesinin anlamını kartalı öğretmek olarak değerlendirir.

Alamut Kalesi Mimarisi

 


Alamut Kalesi, aslında, duvarları kayaların durumuna göre yapılmış ve bu nedenle genişlikleri farklı yerlerde farklı olan, alt ve üst olmak üzere iki kaleden oluşmaktadır. Uyuyan deveye benzer bir şekle sahip olan bu kalenin uzunluğu yaklaşık 120 metre, genişliği ise 10 ila 35 metre arasındadır. Burada kullanılan malzemeler arasında taş, tuğla, kiremit, ahşap kazık, toprak ve alçı harcı bulunmaktadır.

Kalenin dört kulesinden doğu, kuzey ve güney cephelerindeki üç kule ayaktadır. 
kaleye tek giriş kuzeydoğu köşenin sonunda ve doğu kulesinden biraz daha aşağıdadır. 
Bu yerde 6 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde ve yüksekliğindeki kayaların içine tünel kazılmıştır. 
Bu tünel sayesinde turistler kalenin güney kulesini ve güneybatı duvarını görebilirler. 
Güneyde, uçurumun ortasına, muhtemelen korunmak için bir oda kazılmıştır. 
Ayrıca kalenin kuzeybatı kesiminde birinde küçük bir su birikintisi bulunan iki oda bulunmaktadır.

Alamut kalesindeki kayaların içinde kazınan tünel

Kalenin doğusunda, kalenin muhafızları ve aileleri için yapılmış evler bulunmaktadır. Ayrıca Alamut Kalesi’nin doğu kesiminde neredeyse tamamen yok olmuş birkaç hayvan ahırı, üç küçük tuvalet ve birkaç oda bulunmaktadır.

Alamut Kalesi’nin Hazineleri

Kalede çok değerli bir hazine olduğu söylenir; Kaçar döneminde birçok yağmacının bu hazineyi bulmak için kaleye büyük zarar vermesine neden olan bir konudur. konu hakkında neredeyse hiçbir bilgi bulunmamaktadır.

Alamut Kalesi Kütüphanesi

1256 yılında Moğol istilası ve Alamut Kalesi’nin yakılmasına kadar genişlemeye devam eden Hassan Sabah tarafından bu kalede önemli bir kütüphane kurulmuştur. Bu kütüphanenin kurulması, Hassan Sabah’ın kayda değer ve önemli eylemlerinden biridir. Çeşitli kaynaklarda adı geçen kütüphane; bazı rivayetlere göre 400.000 cilt kitapla o dönemin önemli bilim merkezlerinden biri olarak kabul edilen Alamut kütüphanesinden bahsetmiştir. Bu tasvirlerle Alamut İsmaililerinin İran medeniyetinin yazılı tarihine önemli bir katkı sağladıkları söylenebilir.

Alamut Kalesi’nin Tahran’a Uzaklığı

Alamut Kalesi’nden Tahran’a olan mesafe yaklaşık 240 km, bu da ortalama araba ile dört saatlik bir yolculuk.  Kazvin’e ulaştıysanız 105 km’lik bir yolculuğunuz kalmıştır, yani 2,5 saatinizi alacak; Son olarak, yıllardır bir dağın tepesinde mücevher gibi parıldayan bu tarihi Alamut kalesine tırmanabilirsiniz.

Fotoğraf kaynağı: IRNA haber ajansı

Alamut Kalesi Fotoğrafları

 

Alamut Kalesi kışın
Alamut Kalesi dağın zirvesinde
Alamut Kalesi girişi
Alamut Kalesi’nin farklı bölümleri
Yükseklerde sütunlu ve ahşap tavanlı odalar

Fotoğraflar:

  • Kourosh Nozad Tehrani
  • Abbas Pouya
  • Sara Tovirsayari
  • Saied K
  • Alireza Javaheri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku